close

Winter Sports

2022 M.I.A.C. All Conference Competitive Cheer Team

2022 M.I.A.C. Competitive Cheer MVP: Kendra Pearson – Clarenceville

2022 M.I.A.C. Competitive Cheer All Conference 1st Team:

Kendra Pearson Clarenceville 12
Jenesis Rogers Clarenceville 10
Ashtyn Davis Clarenceville 10
Jamie Meadows Whitmore Lake 12
Emme Cloutier Whitmore Lake 12
Abby Landers Charyl Stockwell Prep 10
Olivia Diaz Charyl Stockwell Prep 9

2022 M.I.A.C. Competitive Cheer All Conference 2nd Team:

Kendra Pearson Clarenceville 12
Jenesis Rogers Clarenceville 10
Ashtyn Davis Clarenceville 10
Jamie Meadows Whitmore Lake 12
Emme Cloutier Whitmore Lake 12
Abby Landers Charyl Stockwell Prep 10
Olivia Diaz Charyl Stockwell Prep 9

2022 M.I.A.C. Competitive Cheer Champions: Clarenceville

read more

2021-22 M.I.A.C. All Conference Girls Basketball Team

2021-22 M.I.A.C. Blue Girls Basketball MVP: Anna Fernandez – Plymouth Christian 

2021-22 M.I.A.C. Blue Girls Basketball Coach of the Year: Rod Windle – Plymouth Christian

2021-22 M.I.A.C. Blue Girls Basketball All Conference 1st Team:

Anna Fernandez** Plymouth Christian 12
Morganne Houk** Plymouth Christian 11
Hailey Maulbetsch Plymouth Christian 11
Emma Hamilton** Inter-City 12
Ali Bettinger Inter-City 12
Angelina Tringali** Oakland Christian 11
Alaina Franey Oakland Christian 12
Emily Grulke** Lutheran Northwest 11
Ti’Syn Callahan Southfield Chrisitan 12

** All Conference Dream Team Selection

2021-22 M.I.A.C. Blue Girls Basketball All Conference 2nd Team:

Madison Yeager Plymouth Christian 11
Mackenzie Smith Inter-City 12
Claire Rau Oakland Christian 12
Genna Schomaker Lutheran Northwest 12
Rachel Cairo Southfield Christian 11

2021-22 M.I.A.C. Red Girls Basketball MVP: Brooke Craven – Whitmore Lake

2021-22 M.I.A.C. Red Girls Coach of the Year: Kris Ruth – Huron Valley Lutheran

2021-22 M.I.A.C. Red Girls Basketball All Conference 1st Team:

Kate Beckerman** Huron Valley Lutheran 12
Alyssa Lemke** Huron Valley Lutheran 12
Ashley Beeskow Huron Valley Lutheran 10
Brooke Craven** Whitmore Lake 11
Alexis Karpenko Whitmore Lake 11
Dee Robinson** Clarenceville 9
Caroline Schlaf** Parkway Christian 12
Sofia Salinas Roeper 9
Caroline McGuire Lutheran Westland 12
Jordan Knight Charyl Stockwell 11

** All Conference Dream Team Selection

2021-22 M.I.A.C. Red Girls Basketball All Conference 2nd Team:

Alexis Schliewe Huron Valley Lutheran 12
Adriana Canter Whitmore Lake 11
Nya Woods Clarenceville 10
Kate Vallimont Clarenceville 12
Tamerah Peterson Parkway Christian 9
Ava Thomas Roeper 11
Grace Ponto Lutheran Westland 11
Lucy Fuchs Charyl Stockwell 9

2021-22 M.I.A.C. Blue Girls Basketball Final Standings:

1st Plymouth Christian 8-0
T-2nd Inter-City Baptist 4-4
T-2nd Oakland Christian 4-4
4th Lutheran Northwest 3-5
5th Southfield Christian 1-7

2021-22 M.I.A.C. Red Girls Basketball Final Standings:

1st Huron Valley Lutheran 12-0
2nd Whitmore Lake 9-2
3rd Clarenceville 7-5
T-4th Parkway Christian 5-7
T-4th Roeper 5-7
6th Lutheran Westland 3-9
7th Charyl Stockwell 0-11
read more

2021-22 M.I.A.C. All Conference Boys Basketball Team

2021-22 M.I.A.C. Blue Boys Basketball MVP: Jordan Scott – Plymouth Christian

2021-22 M.I.A.C. Blue Boys Basketball Coach of the Year: Clennie Brundidge – Southfield Christian

2021-22 M.I.A.C. Blue Boys Basketball All Conference 1st Team:

Jordan Scott** Plymouth Christian 11
Nate Pierson** Plymouth Christian 11
Chibi Anwunah** Plymouth Christian 12
Uchenna Amene** Southfield Christian 10
Mike Lividini Southfield Christian 11
Jalen Smith Southfield Christian 12
Jack Currie** Oakland Christian 11
Dylan Stadler Clareceville 12
Jacob Frank Inter-City Baptist 12
Nathan Turner Parkway Christian 12

** All Conference Dream Team Selection

2021-22 M.I.A.C. Blue Boys Basketball All Conference 2nd Team:

Evan Southerland Plymouth Christian 10
Antonio Renfroe Southfield Christian 12
Easton Deck Oakland Christian 11
Trent Hopkins Oakland Christian 10
Jaden Smiley Clarenceville 11
Jordan Williams Clarenceville 11
Josiah Croyts Inter-City 12
Noah Turcas Parkway Christian 11

2021-22 M.I.A.C. Red Boys Basketball MVP: Paul Davenport – Lutheran Westland

2021-22 M.I.A.C. Red Boys Coach of the Year: Mike Griffin – Lutheran NW

2021-22 M.I.A.C. Red Boys Basketball All Conference 1st Team:

Andrew Kasat** Lutheran Northwest 9
Declan Greene Lutheran Northwest 11
Max Vollmert Lutheran Northwest 11
Paul Davenport** Lutheran Westland 12
Christian Fontaine** Lutheran Westland 10
Frank Zabawa Whitmore Lake 12
Jonathan Johnson** Roeper 12
Jack Beeskow** Huron Valley Lutheran 12
Henry Munkres Charyl Stockwell 11
Max Jebson Novi Christian

** All Conference Dream Team Selection

2021-22 M.I.A.C. Red Boys Basketball All Conference 2nd Team:

Isaac Henry Lutheran Northwest 9
Josh Redderman Lutheran Westland 12
Tai Fowler Roeper
Amare McElwee Roeper
Alden Stefanovski Whitmore Lake 12
Andrew Olson Huron Valley Lutheran 12
Christian Hammond Charyl Stockwell 12
Logan Johnson Novi Christian 12

2021-22 M.I.A.C. Blue Boys Basketball Final Standings:

T-1st Plymouth Christian 9-1
T-1st Southfield Christian 9-1
T-3rd Clarenceville 4-6
T-3rd Oakland Christian 4-6
5th Inter-City Baptist 3-7
6th Parkway Christian 1-9

2021-22 M.I.A.C. Red Boys Basketball Final Standings:

1st Lutheran Northwest 10-2
2nd Lutheran Westland 9-3
3rd Roeper 7-5
4th Whitmore Lake 6-6
5th Huron Valley 4-7
6th Charyl Stockwell 4-8
7th Novi Christian 1-9
read more

2020-21 M.I.A.C. All Conference Boys Basketball Team

2020-21 M.I.A.C. Blue Boys Basketball MVP: Verian Patrick – Southfield Christian

2020-21 M.I.A.C. Blue Boys Basketball Coach of the Year: Matt Windle – Plymouth Christian

2020-21 M.I.A.C. Blue Boys Basketball All Conference 1st Team:

Nathan Etnyre ** Plymouth Christian 12
Nathan Sutrick ** Plymouth Christian 12
Evan Schalte Plymouth Christian 12
Verian Patrick ** Southfield Christian 12
Malcolm King ** Southfield Christian 12
Uchenna Amene Southfield Christian 9
Dan Siminski ** Oakland Christian 12
Josh Hood Clareceville 12
Kaleb Chelli Inter-City Baptist 12
Thai Fowler Roeper 11

** All Conference Dream Team Selection

2020-21 M.I.A.C. Blue Boys Basketball All Conference 2nd Team:

Chibi Anwunah Plymouth Christian 11
Mike Lividini Southfield Christian 10
Lake Patterson Oakland Christian 12
Keith McAllister Oakland Christian 12
Jay Ealy Clarenceville 12
Ethan Howard Inter-City 11
Jonathan Johnson Roeper 11

2020-21 M.I.A.C. Red Boys Basketball MVP: Cameron Ohlsson – Huron Valley Lutheran & John Stricker – Parkway Christian

2020-21 M.I.A.C. Red Boys Coach of the Year: Steve Hammel Jr. – Parkway Christian

2020-21 M.I.A.C. Red Boys Basketball All Conference 1st Team:

John Stricker ** Parkway Christian 12
Austin Hosmer ** Parkway Christian 12
Mason Campbell Parkway Christian 12
Cameron Ohlsson ** Huron Valley Lutheran 11
Jack Beeskow Huron Valley Lutheran 11
Paul Davenport ** Lutheran Westland 11
Dylan Teeling Lutheran Northwest 12
Jackson Schmitz Charyl Stockwell 12
Colin Miles Novi Christian 11
Alden Stefanovski ** Whitmore Lake 11

** All Conference Dream Team Selection

2020-21 M.I.A.C. Red Boys Basketball All Conference 2nd Team:

Jalen Wilburn Parkway Christian 12
Andrew Olson Huron Valley Lutheran 11
Aiden Rooker Lutheran Westland 12
Aundre Collins Jr Lutheran Westland 12
Mack Burmeister Lutheran Northwest 11
Carson Lucas Charyl Stockwell 12
Max Jebson Novi Christian 11
Isaac Brady Whitmore Lake 10

2020-21 M.I.A.C. Blue Boys Basketball Final Standings:

T-1st Plymouth Christian 8-1
T-1st Southfield Christian 6-0
3rd Oakland Christian 6-3
4th Clarenceville 3-5
5th Inter-City Baptist 2-7
6th Roeper 0-8

2020-21 M.I.A.C. Red Boys Basketball Final Standings:

1st Parkway Christian 9-0
2nd Huron Valley Lutheran 5-6
T-3rd Lutheran Westland 4-4
T-3rd Lutheran Northwest 4-4
5th Charyl Stockwell 3-5
T-6th Novi Christian 3-7
T-6th Whitmore Lake 3-7

 

read more

2020-21 M.I.A.C. All Conference Girls Basketball Team

2020-21 M.I.A.C. Blue Girls Basketball MVP: Anna Fernandez – Plymouth Christian & Sabrina Gottschalk – Lutheran NW

2020-21 M.I.A.C. Blue Girls Basketball Coach of the Year: Jimmy Mehlberg – Lutheran NW

2020-21 M.I.A.C. Blue Girls Basketball All Conference 1st Team:

Anna Fernandez ** Plymouth Christian 11
Morganne Houk ** Plymouth Christian 10
Ariela Boboc Plymouth Christian 12
Sabrina Gottschalk ** Lutheran Northwest 12
Emily Grulke ** Lutheran Northwest 10
Jena Maniaci Lutheran Northwest 12
Arianna Thompson ** Inter-City Baptist 12
Alaina Franey Oakland Christian 11
Madison Moore Southfield Christian 11
Brooke Craven Whitmore Lake 10

** All Conference Dream Team Selection

2020-21 M.I.A.C. Blue Girls Basketball All Conference 2nd Team:

Allison Pilat Plymouth Christian 9
Melanie Siebert Lutheran Northwest 12
Emma Hamilton Inter-City Baptist 11
Bethany Estell Inter-City Baptist 11
Angelina Tringali Oakland Christian 10
Rachel Cairo Southfield Christian 10
Alexis Karpenko Whitmore Lake 10

2020-21 M.I.A.C. Red Girls Basketball MVP: Amarion Ross – Clarenceville

2020-21 M.I.A.C. Red Girls Coach of the Year: Kris Ruth – Huron Valley Lutheran

2020-21 M.I.A.C. Red Girls Basketball All Conference 1st Team:

Alexis Schliewe ** Huron Valley 11
Maddie Wellday ** Huron Valley 12
Kate Beckerman Huron Valley 11
Amarion Ross ** Clarencville 12
Kate Vallimont Clarencville 11
Caroline Schlaf ** Parkway 11
Cassandra Hall ** Charyl Stockwell 10
Julia McGuire Westland 12

** All Conference Dream Team Selection

2020-21 M.I.A.C. Red Girls Basketball All Conference 2nd Team:

Ashley Beeskow Huron Valley 9
Kiya Podolak Clarencville 11
Julia Gaglio Parkway 12
Emama Semlow Parkway 12
Jordan Knight Charyl Stockwell 10
Sydney Day Westland

2020-21 M.I.A.C. Blue Girls Basketball Final Standings:

(T)1 Plymouth Christian 8-1
(T)1 Lutheran Northwest 8-1
3 Inter-City 5-4
4 Oakland Christian 2-6
5 Southfield Christian 2-7
6 Whimore Lake 0-5

2020-21 M.I.A.C. Red Girls Basketball Final Standings:

1st Huron Valley 7-0
T-2nd Clarencville 4-4
T-2nd Parkway Christian 4-4
4th Charyl Stockwell 2-5
5th Lutheran Westland 1-5
read more

2021 M.I.A.C. All Conference Competitive Cheer Team

2021 M.I.A.C. Competitive Cheer MVP: Samantha Ogden – Whitmore Lake & Kamille Smith – Southfield Christian

2021 M.I.A.C. Competitive Cheer Coach of the Year: Sandy Davenport – Southfield Christian

2021 M.I.A.C. Competitive Cheer All Conference 1st Team:

Ciera Galvin, Clarenceville
Julieann Hickling, Clarenceville
Kendra Pearson, Clarenceville
Rachel Brugger, Plymouth Christian
Rachel Paulin, Plymouth Christian
Becs Ferry, Parkway Christian
Samantha Ogden, Whitmore Lake
Kamille Smith, Southfield Christian

2021 M.I.A.C. Competitive Cheer All Conference 2nd Team:

Ashtyn Davis, Clarenceville
Kayla Allen, Plymouth Christan
Morgan Hasse, Parkway Christian
Nina Sieracki, Parkway Christian
Erin Carr, Whitmore Lake
Kennedy Kirklin, Southfield Christian

2021 M.I.A.C. Competitive Cheer Final Championship Standings:

  1. Clarenceville
  2. Plymouth Christian
  3. Parkway Christian
  4. Whitmore Lake
  5. Southfield Christian
read more

Clarenceville Captures Competitive Cheer Title

Clarenceville captured the 2021 M.I.A.C. Competitive Cheer Title on Tuesday that was hosted by Whitmore Lake High School.  This marks Clarenceville’s 2nd straight title since cheer became a championship sport during the 2020 season.  Plymouth Christian nudged out Whitmore Lake for 2nd while Parkway Christian and Southfield Christian finished 4th and 5th respectively.  To see the final standings and scores of the meet click here: https://michigancompetitivecheer.weebly.com/maicchamp.html

read more

2020 M.I.A.C. Boys Basketball All Conference Teams

2020 M.I.A.C. Boys Basketball Blue Division MVP: Da’Jion Humphrey – Southfield Christian

2020 M.I.A.C. Boys Basketball Blue Division Coach of the Year: Clennie Brundidge – Southfield Christian

2020 M.I.A.C. Boys Basketball Blue Division All Conference 1st Team:

Da’Jion Humphrey** Southfield Christian 12
Noah Rheker** Southfield Christian 12
Verian Patrick Southfield Christian 11
Ethan Lividini Inter-City Baptist 12
Andrew Conn Inter-City Baptist 12
Nathan Etnyre** Plymouth Christian 11
Johnathan Blackwell** Novi Christian 9
Stefan Evans Livonia Clarenceville 11
Daniel Siminski** Oakland Christian 11

**2020 M.I.A.C. Dream Team Selection

2020 M.I.A.C. Boys Basketball Blue Division All Conference 2nd Team:

Tarron Carter Southfield Christian 12
Ben Estell Inter-City Baptist 12
Nik Scott Plymouth Christian 11
Evan Schalte Plymouth Christian 11
Blake Goodman Novi Christian 11
Ethan Cooper Novi Christian 11
Juawan Ward Livonia Clarenceville 12
Tavian Cruz Livonia Clarenceville 12
Angelo Scafone Oakland Christian 12

2020 M.I.A.C. Boys Basketball Red Division MVP: Evan Akkashian-Roeper

2020 M.I.A.C. Boys Basketball Red Division Coach of the Year: Laddie Andahazy-Roeper

2020 M.I.A.C. Boys Basketball Red Division All Conference 1st Team:

Evan Akkashian** Roeper 12
Josh Vens Roeper 12
John Stricker Parkway Christian 11
Josh Osani Lutheran Northwest 12
Carter Rohman** Lutheran Northwest 12
Brendan Ely** Whitmore Lake 12
Austin Hosmer** Parkway Christian 11
Dominic Balagna Charyl Stockwell 12
Jonathan Tosto** Huron Valley Lutheran 12
Paul Davenport Lutheran Westland 10

**2020 M.I.A.C. Dream Team Selection

2020 M.I.A.C. Boys Basketball Red Division All Conference 2nd Team:

Thai Fowler Roeper 10
Bennett Muhl Lutheran Northwest 10
Gareth Romine Whitmore Lake 12
Zachary Brady Whitmore Lake 12
Jonathon Johnson Roeper 10
Jacob Robinet Parkway Christian 12
Michael Warner Charyl Stockwell 12
Logan Schliewe Huron Valley Lutheran 12
Aiden Rooker Lutheran Westland 11

2020 M.I.A.C. Boys Basketball Blue Division Final Standings:

1 Southfield Christian 10-0
2 Inter-City Baptist 5-5
3 Clarenceville 4-6
3 Novi Christian 4-6
3 Plymouth Christian 4-6
6 Oakland Christain 3-7

2020 M.I.A.C. Boys Basketball Red Division Final Standings:

1 Roeper 9-3
2 Lutheran Northwest 7-5
3 Whitmore Lake 6-6
3 Parkway Christian 6-6
5 Huron Valley Lutheran 5-7
5 Charyl Stockwell 5-7
7 Lutheran Westland 4-8
read more

2020 M.I.A.C. Girls Basketball All Conference Team

2020 M.I.A.C. Girls Basketball Blue Division MVP: Kallie Mc Elroy – Inter-City Baptist

2020 M.I.A.C. Girls Basketball Blue Division Coach of the Year: Evan Kraatz – Inter-City Baptist 

2020 M.I.A.C. Girls Basketball Blue Division All Conference 1st Team:

Kallie McElroy** Inter-City Baptist 12
Arianna Thompson** Inter-City Baptist 11
Emma Hamilton Inter-City Baptist 10
Sabrina Gottschalk** Lutheran Northwest 11
Emily Grulke** Lutheran Northwest 9
Anna Fernandez** Plymouth Christian 10
Claire Rau Oakland Christian 10
Ti’Syn Callahan Southfield Christain 10

**2020 M.I.A.C. Dream Team Selection

2020 M.I.A.C. Girls Basketball Blue Division All Conference 2nd Team:

Bethany Estell Inter-City Baptist 10
Jena Maniaci Lutheran Northwest 11
Morganne Houk Plymouth Christian 9
Ariela Boboc Plymouth Christian 11
Alaina Franey Oakland Christian 10
Rachel Cairo Southfield Christian 9


2020 M.I.A.C. Girls Basketball Red Division Coach of the Year: Brad McCormack-Whitmore Lake

2020 M.I.A.C. Girls Basketball Red Division MVP: Kristina Peach-Whitmore Lake 

2020 M.I.A.C. Girls Basketball Red Division All Conference 1st Team:

Kristina Peach** Whitmore Lake 9
Brooke Craven** Whitmore Lake 9
Paige Everard Whitmore Lake 12
Rebecca Shea** Parkway Christian 12
Madelyn Turner Parkway Christian 12
Emily Haines Huron Valley 12
Emilie Fremder** Lutheran Westland 12
Amarion Ross** Clarenceville 11
Jasmine Robbins Charyl Stockwell 12
Jada Coburn Roeper 11

**2020 M.I.A.C. Dream Team Selection

2020 M.I.A.C. Girls Basketball Red Division All Conference 2nd Team:

Eveliina Taylor Whitmore Lake 12
Caroline Schlaf Parkway Christian 10
Dana LeFevre Huron Valley Lutheran 12
Allie Prieskorn Huron Valley Lutheran 12
Maddie Andrews Lutheran Westland 12
Kaitlyn Vallimont Clarenceville 10
Cassie Hall Charyl Stockwell 9
Ava Thomas Roeper 9

2020 M.I.A.C. Girls Basketball Blue Division Final Standings:

1st-Inter-City Baptist 8-0
2nd-Lutheran Northwest 6-2
3rd-Plymouth Chritian 4-4
4th-Oakland Chrisitan 1-7
4th-Southfield Christian 1-7

2020 M.I.A.C. Girls Basketball Red Division Final Standings:

1st-Whitmore Lake 12-0
2nd-Parkway 9-3
3rd-Huron Valley 8-4
4th-Lutheran Westland 6-6
5th-Clarenceville 5-7
6th-Charyl Stockwell 1-11
6th-Roeper 1-11
read more

2020 M.I.A.C. Competitive Cheer All Conference Team

2020 M.I.A.C. COMPETITIVE CHEER MOST VALUABLE ATHLETE: Julieann Hickling, Clarenceville

2020 M.I.A.C. COMPETITIVE CHEER COACH OF THE YEAR: Katie Jones, Plymouth Christian

2020 M.I.A.C. COMPETITIVE CHEER ALL CONFERENCE 1ST TEAM:

Brianna Lockrey, Clarenceville
Kennedy Culver, Clarenceville
Julieann Hickling, Clarenceville
Madison Raymond, Plymouth Christian
Rachel Paulin, Plymouth Christian
Austyn Spach, Parkway Christian
Brooke Termarsch, Parkway Christian
Samantha Ogden, Whitmore Lake
Emme Cloutier, Whitmore Lake
Julia Boye, Lutheran Westland
Gracie Tratechaud, Charyl Stockwell

2020 M.I.A.C. COMPETITIVE CHEER ALL CONFERENCE 2ND TEAM:

Kendra Pearson, Clarenceville
Alison Couch, Clarenceville
Eve Fair, Plymouth Christian
Rachel Brugger, Plymouth Christian
Hannah Askew, Plymouth Christian
Guppi Bryant, Parkway Christian
Abbigail Fraga, Whitmore Lake
Kiera Love, Lutheran Westland
Macey Eland, Lutheran Westland
Ashly Rivera, Charyl Stockwell

read more