close

Spring Sports

2019 M.I.A.C. All Conference Baseball Team

LuthNWBase_SP5

2019 M.I.A.C. Baseball Blue Division MVP: Dominic Kolke- Lutheran Northwest

2019 M.I.A.C. Baseball Blue Division Coach of the Year: Harold Macks- Lutheran Northwest

2019 M.I.A.C. Baseball Blue Division All Conference 1st Team:

NAME SCHOOL GRADE
Dominic Kolke Lutheran NW 12
Caleb Maher Lutheran NW 12
Carter Rohman Lutheran NW 11
Norbie Fernandez Plymouth Christian 12
Isaiah Stockman Plymouth Christian 12
Nathan Etnyre Plymouth Christian 10
Angelo Scafone Oakland Christian 11
Mason Kolb Oakland Christian 10
Seth Tison Oakland Christian 11
Ryan Coughlin Lutheran Westland 9
Grant Ingersoll Lutheran Westland 11
Samuel Thombs Lutheran Westland 10
Connor Schlaf Parkway Christian 12

2019 M.I.A.C. Baseball Blue Division All Conference 2nd Team:

NAME SCHOOL GRADE
Jacob Ponder Lutheran NW 11
Aaron Gunn Lutheran NW 11
Collin Mong Lutheran NW 12
Jacob Weertz Plymouth Christian 10
Aaron Geisler Plymouth Christian 12
Jake Sewell Oakland Christian 10
Evan Bobo Oakland Christian 10
Aiken Meister Lutheran Westland 11
Jacob Aumann Lutheran Westland 11
Matt Politi Parkway Christian 11

2019 M.I.A.C. Baseball Red Division MVP: Zach Johnson – Southfield Christian

2019 M.I.A.C. Baseball Red Division Coach of the Year: Tim Wilson – Charyl Stockwell

2019 M.I.A.C. Baseball Red Division All Conference 1st Team:

NAME SCHOOL GRADE
Zach Johnson Southfield Christian 12th
Blake Parpart Southfield Christian 11th
Will Harahan Southfield Christian 12th
Nathan Moore Charyl Stockwell 10th
Gray Glasser Charyl Stockwell 11th
Cameron Hall Charyl Stockwell 12th
Gavin Cummings Inter-City 12th
Andrew Conn Inter-City 11th
Christian Nichols Inter-City 12th
Zac Ott Huron Valley 11th
Jonathan Tosto Huron Valley 11th
Evan Akkashian Roeper 11th

2019 M.I.A.C. Baseball Red Division All Conference 2nd Team:

NAME SCHOOL GRADE
Ethan Janke Southfield Christian 9th
Travis Paryaski Southfield Christian 9th
Matthew Webber Southfield Christian 9th
Gabriel Knight Charyl Stockwell 11th
Dario Delorenzo Charyl Stockwell 12th
Carson Lucas Charyl Stockwell 10th
Jacob Frank Inter-City 9th
Nate Hamilton Inter-City 9th
Joshua Taube Huron Valley 12th
Cameron Ohlsson Huron Valley 9th
Griffin Hunake Roeper 10th

2019 M.I.A.C. Baseball Blue Division Final Standings

1 Lutheran Northwest 8-0
2 Plymouth Christian 4-4
3 Oakland Christian 4-4
4 Lutheran Westland 4-4
5 Parkway Christian 0-8

2019 M.I.A.C. Baseball Red Division Final Standings

TEAM NAME RECORD
1 Southfield Christian 8-2
2 Charyl Stockwell 8-2
2 Inter-City Baptist 7-3
4
Huron Valley Lutheran
5-5
5 Roeper 2-8
6 Novi Christian 0-10

 

read more

2019 M.I.A.C. All Conference Softball Team

MIAC Softball

2019 M.I.A.C. Softball Blue Division MVP: Brooke Myles – Inter-City Baptist

2019 M.IA.C. Softball Blue Division Coach of the Year: Brad Myles – Inter-City Baptist

2019 M.I.A.C. Softball Blue Division All Conference 1st Team:

NAME SCHOOL GRADE
Brooke Myles Inter-City 12
Rosa Miller Inter-City 10
Jenna Goering Inter-City 10
Annaika Van Loten Huron Valley 10
Emily Haines Huron Valley 11
Dana LeFevere Huron Valley 11
Ruthie Riethmeier Lutheran NW 10
Danielle Wilusz Lutheran NW 12
Nathalie Ferry Parkway Christian 12
Rebecca Shea Parkway Christian 11
Micah Tison Oakland Christian 9

2019 M.I.A.C. Softball Blue Division All Conference 2nd Team:

NAME SCHOOL GRADE
Madison Peterson Inter-City 12
Kelly Rusinowski Inter-City 11
Madison Handyside Inter-City 9
Sophie Doehrer Huron Valley 12
Mackensi Wilson Lutheran NW 12
Maggie Johnstone Lutheran NW 9
Austyn Spach Parkway Christian 11
Olivia Joye Parkway Christian 10
Olivia Hagar Oakland Christian 9

2019 M.I.A.C. Softball Red Division MVP: Isabel Mossel – Plymouth Christian

2019 M.IA.C. Softball Red Division Coach of the Year: Paul Guse – Lutheran Westland

2019 M.I.A.C. Softball Red Division All Conference 1st Team:

NAME SCHOOL GRADE
Megan Bell Plymouth Christian 11
Tatyana Carnes Plymouth Christian 10
Isabel Mossel Plymouth Christian 11
Morgan Bettie Southfield Christian 10
Jenna Schoon Southfield Christian 10
Kamille Smith Southfield Christian 10
Olivia Chote Lutheran Westland 12
Maddie Andrews Lutheran Westland 11
Hannah Bourdeau Lutheran Westland 12
Allison Broadright Novi Christian 12
Haley Michals Novi Christian 12

2019 M.I.A.C. Softball Red Division All Conference 2nd Team:

NAME SCHOOL GRADE
Ella Godin Plymouth Christian 11
Morgan Vallieres Plymouth Christian 12
Lydia Sikes Plymouth Christian 11
Karrington Cox Southfield Christian 11
Christiana Moore Southfield Christian 11
K.C. Card Southfield Christian 10
Sarah Zaske Lutheran Westland 11
Brianna Sowa Lutheran Westland 11
Anna Schaffer Lutheran Westland 9
Katie Mc Cormick Jr. Novi Christian 11
Julianna Dubuc Novi Christian 11

2019 M.I.A.C. Softball Blue Division Final Standings

TEAM NAME RECORD
1 Inter-City Baptist 7-1
2 Huron Valley Lutheran 6-2
3 Lutheran Northwest 5-3
4 Parkway Christian 2-6
5 Oakland Christian 0-8

2019 M.I.A.C. Softball Red Division Final Standings

TEAM NAME RECORD
T1 Plymouth Christain 6-2
T1 Southfield Christian 6-2
T1 Lutheran Westland 6-2
4 Novi Christian 2-6
5 Macomb Christian 0-8

 

read more

2019 M.I.A.C. ALL CONFERENCE GIRLS SOCCER TEAM

MIAC Soccer1

2019 M.I.A.C. Girls Soccer MVP: Danae Moriarity – Plymouth Christian

2019 M.I.A.C. Girls Soccer Coach of the Year: Heidi Collier – Parkway Christian

2019 M.I.A.C. Girls Soccer All Conference 1st Team:

NAME SCHOOL GRADE
Danae Moriarity Plymouth Christian 11
Crystal Bock Plymouth Christian 12
Isabelle Hunter Parkway Christian 11
Emma Semlow Parkway Christian 10
Bethany Estell Inter-City 9
Faith Culp Inter-City 11
Olivia Bieber Lutheran NW 12
Katie Muzljakovich Oakland Christian 12
Kayla Webber Southfield Christian 9
Libby Cook Charyl Stockwell 12
Marissa Gonzales Lutheran Westland 12

2019 M.I.A.C. Girls Soccer All Conference 2nd Team:

NAME SCHOOL GRADE
Ava Atchinson Plymouth Christian 11
Jillian Welsch Plymouth Christian 10
Macaylah Dostal Parkway Christian 12
Madelyn Turner Parkway Christian 11
Kalli McElroy Inter-City 11
Emma Hamilton Inter-City 9
Carly Hodgman Lutheran NW 9
Leah Hodgman Lutheran NW 12
Sophia Lucido Oakland Christian 9
Micaiah Ligon Southfield Christian 10
Gracie Fuchs Charyl Stockwell 10
Emilie Fremder Lutheran Westland 11

2019 M.I.A.C. Girls Soccer Final Standings:

TEAM NAME RECORD
T1 Plymouth Christian 6-0-2
T1 Parkway Christian 6-0-2
T1 Inter-City Baptist 6-0-2
4 Lutheran Northwest 4-3-1
5 Oakland Christian 3-3-2
6 Southfield Christian 3-4-1
7 Charyl Stockwell 2-6-0
8 Lutheran Westland 1-7-0
9 Roeper 0-8-0
read more

2019 M.I.A.C. Track & Field All Conference Team

IMG_9081

2019 M.I.A.C. Boys Track & Field Conference MVP: Dubem Amene & Chris Davenport – Southfield Christian

2019 M.I.A.C. Boys Track & Field Most Outstanding Performance: Luke Pohl – Plymouth Christian

2019 M.I.A.C. Boys Track & Field Coach of the Year: Todd Crouch – Southfield Christian

2019 M.I.A.C. Boys Track & Field All Conference Team

Chris Davenport – Southfield Christian

Dubem Amene – Southfield Christian

Luke Pohl – Plymouth Christian

Michael Brannan – Lutheran Westland

Griffin Adams – Parkway Christian

Jake O’Reilly – Lutheran Westland

Robert Reynolds – Southfield Christian

Pryce Perko – Parkway Christian

Logan Schliewe – Huron Valley Lutheran

Ben Bavol – Lutheran Westland

Joey Morrison – Lutheran Northwest

Maurice Hutchinson – Parkway Christian

Devon Nimer – Lutheran Westland

Dillon O’Reilly – Lutheran Westland

Austin Little – Southfield Christian

Ethan Rice – Lutheran Northwest

Bryson Glenn – Southfield Christian

2019 M.I.A.C. Girls Track & Field Conference MVP: Paige Gallentine -Charyl Stockwell

2019 M.I.A.C. Girls Track & Field Most Outstanding Performance: Naomi Foley – Huron Valley Lutheran

2019 M.I.A.C. Girls Track & Field Coach of the Year: Dave Brown – Lutheran Westland

2019 M.I.A.C. Girls Track & Field All Conference Team

Paige Gallentine – Charyl Stockwell

Savannah Strawter – Parkway Christian

Kayla Williams – Southfield Christian

Naomi Foley – Huron Valley Lutheran

Sienna Ruiter-Diaz – Plymouth Christian

Maddie March – Lutheran Westland

Naomi Brattinga – Oakland Christian

Chloe Houtos – Lutheran Northwest

Jada Coburn – Roeper

Zoe Mitchell – Lutheran Westland

Jenna Vaske – Charyl Stockwell

Emily Cameron – Plymouth Christian

Riley Day – Lutheran Westland

Caroline Keating – Southfield Christian

Nya Johnson – Novi Christian

Maddie Kragt – Southfield Christian

 

 

 

 

 

read more

2020 M.I.A.C. Spring Sport Division Alignments

19 Spring MIAC

The 2020 M.I.A.C. spring sport division alignments were set this past week at the June Athletic Director Meeting.  The divisions reflect the additions of Clarenceville and Whitmore Lake to the conference.  Schools with an (*) reflect teams that are new to the division or moved into that division from the other division.  Also, soccer was split into to divisions for next year from the current single division of the past 2 years.

2020 M.I.A.C. Blue Boys Baseball Division

  • Clarenceville *
  • Lutheran NW
  • Lutheran Westland
  • Oakland Christian
  • Parkway Christian
  • Plymouth Christian

2020 M.I.A.C. Red Boys Baseball Division

  • Charyl Stockwell
  • Huron Valley Lutheran
  • Inter City Baptist
  • Roeper
  • Southfield Christian
  • Whitmore Lake *

2020 M.I.A.C. Blue Girls Soccer Division

  • Clarenceville
  • Inter City Baptist
  • Lutheran NW
  • Parkway Christian
  • Plymouth Christian

2020 M.I.A.C. Red Girls Soccer Division

  • Charyl Stockwell
  • Lutheran Westland
  • Oakland Christian
  • Roeper
  • Southfield Christian

2020 M.I.A.C. Blue Girls Softball Division

  • Huron Valley Lutheran
  • Inter City Baptist
  • Lutheran NW
  • Plymouth Christian *
  • Whitmore Lake *

2020 M.I.A.C. Red Girls Softball Division

  • Clarenceville *
  • Novi Christian
  • Lutheran Westland
  • Oakland Christian *
  • Parkway Christian *
  • Southfield Christian

 

read more

Lutheran Westland and Southfield Christian Capture M.I.A.C. Track Titles

track

This year’s Michigan Independent Athletic Conference Track Championship was held Tuesday, May 21 at Lutheran High School Northwest.  Lutheran High School Westland captured the girls championship and Southfield Christian captured the championship for the boys.  Below are this year’s individual and team results.

2019 M.I.A.C. Girls Track Championship Results
1. 105 Lutheran HS Westland
2. 94 Charyl Stockwell Academy
3. 64 Southfield Christian
4. 54 Plymouth Christian Academy
5. 52 Huron Valley Lutheran
6. 44 Rochester Hills Lutheran NW
7. 20 Auburn Hills Oakland Christian
8. 18 Birmingham Roeper
8. 18 Sterling Heights Parkway
10. 10 Novi Christian Academy

2019 M.I.A.C. Boys Track Championship Results
1. 135 Southfield Christian
2. 128 Lutheran HS Westland
3. 76 Sterling Heights Parkway
4. 39 Rochester Hills Lutheran NW
5. 36 Plymouth Christian Academy
6. 34 Auburn Hills Oakland Christian
7. 28 Birmingham Roeper
8. 25 Charyl Stockwell Academy
9. 14 Huron Valley Lutheran
10. 5 Novi Christian Academy

2019 M.I.A.C. Girls Track & Field Individual Results

100 Meter Finals
1. 12.97 Paige Gallentine, Charyl Stockwell
2. 13.11 Savannah Strawter, Parkway Christian
3. 13.54 Sarah Christenson, Southfield Christian
4. 13.90 Naomi Brattinga, Oakland Christian
5. 14.37 Maya Wright, Southfield Christian
6. 14.60 Krissa Sabit, Huron Valley Lutheran

200 Meter Finals
1. 27.84 Savannah Strawter, Parkway Christian
2. 28.67 Jenna Vaske, Charyl Stockwell
3. 28.98 Naomi Brattinga, Oakland Christian
4. 29.78 Katelyn Fry, Lutheran NW
5. 29.97 Krissa Sabit, Huron Valley Lutheran
6. 30.62 Noelle Bartlett, Novi Christian

400 Meter Finals
1. 1:08.01 Kayla Williams, Southfield Christian
2. 1:08.04 Maddie Kragt, Southfield Christian
3. 1:09.67 Sydney Day, Lutheran Westland
4. 1:10.62 Julie Evans, Huron Valley Lutheran
5. 1:11.52 Allison Szlachta, Lutheran NW
6. 1:12.09 Jasmine Robbins, Charyl Stockwell

800 Meter Finals
1. 2:35.62 Naomi Foley, Huron Valley Lutheran
2. 2:35.63 Caroline Keating, Southfield Christian
3. 2:40.54 Riley Day, Lutheran Westland
4. 2:43.13 Nicole Reinhart, Plymouth Christian
5. 2:43.46 Katie Rogers, Charyl Stockwell
6. 2:50.85 Marina Abner, Charyl Stockwell

1600 Meter Finals
1. 5:48.30 Naomi Foley, Huron Valley Lutheran
2. 5:49.80 Riley Day, Lutheran Westland
3. 5:55.50 Sienna Ruiter-Diaz, Plymouth Christian
4. 5:56.90 Nicole Reinhart, Plymouth Christian
5. 6:02.60 Emily Cameron, Plymouth Christian
6. 6:23.00 Marina Abner, Charyl Stockwell

3200 Meter Finals
1. 12:37.54 Sienna Ruiter-Diaz, Plymouth Christian
2. 12:41.70 Emily Cameron, Plymouth Christian
3. 13:30.52 Sarah Reinhart, Plymouth Christian
4. 13:35.41 Paula Farmer, Lutheran Westland

100 Meter Hurdle Finals
1. 17.81 Maddie March, Lutheran Westland
2. 19.48 Abby Lupescu, Lutheran Westland
3. 19.65 Katie Rogers, Charyl Stockwell
4. 19.81 Theresa Kehn, Charyl Stockwell
5. 20.54 Flawless Gregory, Birmingham Roeper
6. 20.79 Marina Froehlich, Huron Valley Lutheran

300 Meter Hurdle Finals
1. 51.67 Naomi Brattinga, Oakland Christian
2. 53.63 Maddie March, Lutheran Westland
3. 54.33 Krissa Sabit, Huron Valley Lutheran
4. 56.72 Rachel Stolzenfeld, Lutheran NW
5. 57.35 Abby Lupescu, Lutheran Westland
6. 1:01.45 Delanie Lucas, Charyl Stockwell

4 X 100 Meter Relay Finals
1. 54.87 Charyl Stockwell (Gallentine, D’Jamoos, Lukas & Vaske)
2. 55.81 Lutheran NW
3. 59.29 Huron Valley Lutheran
4. 59.96 Southfield Christian
5. 1:00.35 Novi Christian
6. 1:01.37 Lutheran Westland

4 X 200 Meter Relay Finals
1. 1:53.96 Southfield Christian (Keating, Kragt, Sullivan & Christenson)
2. 1:58.89 Lutheran NW
3. 2:02.23 Lutheran Westland
4. 2:05.27 Charyl Stockwell
5. 2:12.51 Novi Christian

4 X 400 Meter Relay Finals
1. 4:35.55 Southfield Christian (Keating, Sullivan, Kragt & Williams)
2. 4:44.25 Lutheran Westland
3. 4:44.54 Charyl Stockwell
4. 5:05.95 Plymouth Christian

4 X 800 Meter Relay Finals
1. 11:34.52 Plymouth Christian (Reinhart, Cameron, Reinhart & Ruiter-Diaz)
2. 11:52.54 Charyl Stockwell
3. 13:17.84 Lutheran Westland

Shot Put Finals
1. 31’05.50 Chloe Houtos, Lutheran NW
2. 28’00.50 Zoe Mitchell, Lutheran Westland
3. 27’02.50 Jada Coburn , Birmingham Roeper
4. 26’02.00 Nya Johnson, Novi Christian
5. 25’06.00 Allison Sullivan, Southfield Christian
6. 25’01.00 Allie Prieskorn, Huron Valley Lutheran

Discuss Finals
1. 87’06.00 Jada Coburn, Birmingham Roeper
2. 85’00.50 Zoe Mitchell, Lutheran Westland
3. 81’08.00 Chloe Houtos, Lutheran NW
4. 75’04.00 Jenna Vaske, Charyl Stockwell
5. 75’02.00 Sarah Burrell, Lutheran NW
6. 72’10.00 Nya Johnson, Novi Christian

High Jump Finals
1. 4’05.00 Paige Gallentine, Charyl Stockwell
2. 4’03.00 Sarah Kennedy, Huron Valley Lutheran

Long Jump Finals
1. 15’10.50 Jenna Vaske, Charyl Stockwell
2. 15’10.00 Paige Gallentine, Charyl Stockwell
3. 14’02.75 Maddie March, Lutheran Westland
4. 13’10.50 Sarah Christenson, Southfield Christian
5. 13’00.75 Marina Froehlich, Huron Valley Lutheran
6. 12’08.25 Alyssa Lemke, Huron Valley Lutheran

Pole Vault Finals
1. 7’00.00 Zoe Mitchell, Lutheran Westland

2019 M.I.A.C. Boys Track & Field Individual Results
100 Meter Finals
1. 11.68 Chris Davenport, Southfield Christian
2. 11.87 Bryson Glenn, Southfield Christian
3. 11.94 Julian Davis, Parkway Christian
4. 12.16 Robert Thompson, Parkway Christian
5. 12.20 Louis Cardenas, Lutheran Westland
6. 12.22 Jacob Krettlin, Charyl Stockwell

200 Meter Finals
1. 23.26 Chris Davenport, Southfield Christian
2. 23.79 Bryson Glenn, Southfield Christian
3. 23.94 Joey Morrison, Lutheran NW
4. 24.15 Steve Livingstone, Huron Valley Lutheran
5. 24.18 Julian Davis, Parkway Christian
6. 24.34 Lucas Brattinga, Oakland Christian

400 Meter Finals
1. 51.12 Dubem Amene, Southfield Christian
2. 52.66 Lucas Brattinga, Oakland Christian
3. 52.91 Austin Little, Southfield Christian
4. 54.08 Jacob Krettlin, Charyl Stockwell
5. 54.94 Jackson Schmitz, Charyl Stockwell
6. 55.18 Paul Davenport, Lutheran Westland

800 Meter Finals
1. 2:04.20 Dubem Amene, Southfield Christian
2. 2:05.22 Devon Nimer, Lutheran Westland
3. 2:08.17 Tim Dupree, Oakland Christian
4. 2:08.29 William Hoover, Birmingham Roeper
5. 2:08.69 Eric Wagoner, Southfield Christian
6. 2:15.63 Luke Messing, Oakland Christian

1600 Meter Finals
1. 4:37.43 Luke Pohl, Plymouth Christian
2. 4:37.94 Michael Brannan, Lutheran Westland
3. 4:54.49 Ethan Rice, Lutheran NW
4. 5:02.76 Quinn McLaren, Plymouth Christian
5. 5:03.31 Nathan Sutrick, Plymouth Christian
6. 5:04.17 Max Drummelsmith, Lutheran NW

3200 Meter Finals
1. 10:26.58 Michael Brannan, Lutheran Westland
2. 10:46.36 Luke Pohl, Plymouth Christian
3. 11:08.14 Caleb Godin, Plymouth Christian
4. 11:11.07 Nate Buis, Novi Christian
5. 11:14.03 Jacob Adams, Lutheran Westland
6. 11:30.53 Spencer Mistele, Plymouth Christian

100 Meter Hurdle Finals
1. 16.34 Griffin Adams, Parkway Christian
2. 16.38 Jake O’Reilly, Lutheran Westland
3. 17.81 Caleb Bartes, Birmingham Roeper
4. 17.84 Sam Goehmann, Lutheran Westland
5. 18.17 Dillon O’Reilly, Lutheran Westland
6. 21.26 Gabe McFerrin, Southfield Christian

300 Meter Hurdle Finals
1. 42.64 Jake O’Reilly, Lutheran Westland
2. 44.63 Dillon O’Reilly, Lutheran Westland
3. 45.76 Griffin Adams, Parkway Christian
4. 45.79 Donovon Jackson, Lutheran Westland
5. 47.06 Caleb Bartes, Birmingham Roeper
6. 47.69 Skylar Morgan, Lutheran Westland

4 X 100 Meter Relay Finals
1. 46.44 Southfield Christian (Johnson, Reynolds, John & Glenn)
2. 47.49 Parkway Christian
3. 47.94 Birmingham Roeper
4. 47.98 Lutheran Westland
5. 48.29 Charyl Stockwell
6. 48.68 Lutheran Northwest

4 X 200 Meter Relay Finals
1. 1:34.35 Southfield Christian (Glenn, Little, Hines & Johnson)
2. 1:38.05 Lutheran Westland
3. 1:38.68 Birmingham Roeper
4. 1:38.74 Parkway Christian
5. 1:39.05 Oakland Christian
6. 1:40.19 Lutheran Northwest

4 X 400 Meter Relay Finals
1. 3:33.13 Southfield Christian (Little, Wagoner, Terry & Amene)
2. 3:39.82 Oakland Christian
3. 3:46.00 Lutheran Westland
4. 3:49.47 Lutheran NW
5. 3:50.56 Birmingham Roeper
6. 3:59.57 Plymouth Christian

4 X 800 Meter Relay Finals
1. 8:42.44 Southfield Christian (Wagoner, Terry, Little & Amene)
2. 8:47.20 Oakland Christian
3. 8:51.72 Lutheran Westland
4. 9:05.34 Plymouth Christian
5. 9:31.63 Lutheran NW
6. 10:10.84 Novi Christian

Shot Put Finals
1. 41’05.50 Robert Reynolds, Southfield Christian
2. 37’11.00 Bryce Perko, Parkway Christian
3. 37’09.00 Cameron Rubio, Lutheran NW
4. 35’06.00 Zack Jaksa, Parkway Christian
5. 33’11.50 Kenny Burch, Lutheran NW
6. 33’06.50 Dan Kirk, Lutheran Westland

Discuss Finals
1. 114’02.00 Bryce Perko, Parkway Christian
2. 111’01.00 Cameron Rubio, Lutheran NW
3. 108’08.50 Robert Reynolds, Southfield Christian
4. 105’11.50 Zack Jaksa, Parkway Christian
5. 101’02.00 Kenny Burch, Lutheran NW
6. 100’09.00 Jackson Munkres, Charyl Stockwell

High Jump Finals
1. 5’07.00 Logan Schliewe, Huron Valley Lutheran
2. 5’07.00 Dillon O’Reilly, Lutheran Westland
3. 5’07.00 John Stricker, Parkway Christian
4. 5’05.00 Greg Hines, Southfield Christian
5. 5’05.00 Devon Nimer, Lutheran Westland
6. 5’03.00 Jackson Schmitz, Charyl Stockwell

Long Jump Finals
1. 19’08.50 Chris Davenport, Southfield Christian
2. 18’07.75 Paul Davenport, Lutheran Westland
3. 17’11.00 James Jordan, Charyl Stockwell
4. 17’01.50 John Stricker, Parkway Christian
5. 16’11.50 Zion Johnson, Birmingham Roeper
6. 16’07.00 Louis Cardenas, Lutheran Westland

Pole Vault Finals
1. 11’06.00 Ben Bavol, Lutheran Westland
2. 9’00.00 Tre Hill, Charyl Stockwell
3. 7’06.00 Nick Sullivan, Lutheran Westland

read more

2019 M.I.A.C. Golf Championship and All Conference Results

great game
Roeper won the 2019 M.I.A.C. Golf Championship this past Saturday, May 11 at the Westwynd Golf Course hosted by Lutheran Northwest.  Senior Josh Line from Parkway Christian dominated the field by 13 strokes and shooting the low score of the day at 80.  Line earned conference MVP honors while Huron Valley Lutheran Coach Brian Kasten earned Coach of the Year Honors.  Below are the team results and the 2019 M.I.A.C. All Conference Golf Teams.

2019 M.I.A.C. Conference MVP: Josh Line, Sr. – Parkway Christian

2019 M.I.A.C. Conference Coach of the Year: Brian Kastern – Huron Valley Lutheran

2019 M.I.A.C. Golf Championship Team Results

Roeper – 413
Plymouth Christian – 426
Lutheran High Northwest – 461
Oakland Christian – 482
Inter-City Baptist – 505
Charyl Stockwell – 579

2019 M.I.A.C. 1st Team All-Conference

1 Josh Line – SR – Parkway Christian – 80
2 Layne Pries – SR – Plymouth Christian – 93
3 Cameron Huneke –  SR – Roeper – 97
4 Austin Deguia – SR – Roeper – 99
5 Rachel Costello – JR – Plymouth Christian – 100
6 Dan Lutes – SO -Parkway Christian- 102
7 Ryan Carr – SR – Lutheran Northwest – 103

2019 M.I.A.C. 2nd Team All-Conference

8 Shel Krause – SR – Roeper – 104
9 Connor Hairgrove – 8th – Inter City Baptist – 108
10 Matt Antolak – SO – Oakland Christian – 110
11 Calvin Watry – JR – Roeper – 113
12 Daniel Mohelzyuk – SR – Inter City Baptist – 114
13 Dima Machovec – JR – Huron Valley Lutheran -114
14 Eric Moore – JR – Plymouth Christian – 115

 

 

read more