close

Fall Sports

2019 M.I.A.C. VOLLEYBALL ALL CONFERENCE TEAM

2019 M.I.A.C. Volleyball Blue Division MVP: PAIGE GALLENTINE – Charyl Stockwell

2019 M.I.A.C. Volleyball Blue Division Coach of the Year: DAN WILSON – Oakland Christian and PAULA GALLENTINE -Charyl Stockwell

2019 M.I.A.C. Volleyball Blue Division All Conference 1st Team:

Paige Gallentine Charyl Stockwell 12
Jenna Vaske Charyl Stockwell 11
Shelby Urquhart Charyl Stockwell 10
Emily Van Dyke Southfield Christian 12
Caitlin Warnshuis Southfield Christian 12
Rachel Stiteler Southfield Christian 12
Katie Hopkins Oakland Christian 11
Hailee Ide Oakland Christian 11
Sabrina Gottschalk Lutheran Northwest 11
Gabriella Kellogg Plymouth Christian 12
Paige Staton Lutheran Westland 11
Skylin Shourd Clarenceville 12

2019 M.I.A.C. Volleyball Blue Division All Conference 2nd Team:

Naomi Popa Charyl Stockwell 12
Autumn Waack Charyl Stockwell 11
Hayley Ellington Southfield Christian 12
Juliana Helisek Southfield Chrisitian 10
Micah Tison Oakland Christian 10
Natalie Nelson Lutheran Northwest 12
Madelyn Vitu Lutheran Northwest 12
Madison Raymond Plymouth Christian 12
Hallie Creighton Plymouth Christian 10
Emilie Fremder Lutheran Westland 12
Destiny Coleman Clarenceville 12

2019 M.I.A.C. Volleyball Red Division MVP: LINSEY HULA – Whitmore Lake

2019 M.I.A.C. Volleyball Red Division Coach of the Year: LIESSE FOLEY – Huron Valley Lutheran

2019 M.I.A.C. Volleyball Red Division All Conference 1st Team:

Linsey Hula Whitmore Lake 12
Catherine Romine Whitmore Lake 12
Kristina Peach Whitmore Lake 9
Autumn Cramb Huron Valley 12
Dana LeFevre Huron Valley 12
Olivia Pannecouk Parkway Chrisitan
Bella Day Parkway Chrisitan
Bethany Estell Inter City Baptist 10
Rylie Madison Novi Christian 9
Irena Thomas Roeper 9

2019 M.I.A.C. Volleyball Red Division All Conference 2nd Team:

Paige Everard Whitmore Lake 12
Lanie Thomas Whitmore Lake 12
Hannah Foley Huron Valley 12
Emily Haines Huron Valley 12
Emily Rudzinki Parkway Christian
Austyn Spach Parkway Christian
Evelyn Karamon Inter City Baptist 10
Sophia Fitrakis Novi Christian 11
Sydney Levy Roeper 11

2019 Blue Division Final Standings:

1 Charyl Stockwell 11-1
1 Southfield Christian 11-1
3 Oakland Christian 8-4
4 Lutheran Northwest 5-7
4 Plymouth Christian 5-7
6 Lutheran Westland 2-10
7 Clarenceville 0-12

2019 Red Division Final Standings:

1 Whitmore Lake 9-1
2 Huron Valley Lutheran 6-4
2 Parkway Christian 6-4
4 Inter-City Baptist 5-5
5 Novi Christian 4-6
6 Roeper 0-10
read more

2019 M.I.A.C. All Conference Football Team

2019 M.I.A.C. Football Conference MVP: EVAN ROMEO – WHITMORE LAKE

2019 M.I.A.C. Football Conference Coach of the Year: RICH ALKIRE – OAKLAND CHRISTIAN

2019 M.I.A.C. Football All Conference 1st Team:

Evan Romeo Whitmore Lake 12
Logan Kurth Whitmore Lake 11
Alex Williams Whitmore Lake 12
Michael Corrie Whitmore Lake 11
Angelo Scafone Oakland Christian 12
Daniel Siminski Oakland Christian 11
Mason Kolb Oakland Christian 11
Christian Campbell Oakland Christian 12
Zach Jones Clarenceville 12
Tanner Pierce Clarenceville 11
Miles Ealy Clarenceville 9
Jackson Miles Lutheran Westland 12
Ryan Faith Lutheran Westland 9
Paul Davenport Lutheran Westland 10
Aaron Gunn Lutheran Northwest 12
Luke Lanier Lutheran Northwest 10
Zack Jaksa Parkway Christian 12
Joe Gillette Parkway Christian 12
Ian Hanafee Southfield Christian 12
Nolan Hart Southfield Christian 12

2019 M.I.A.C. Football All Conference 2nd Team:

Zach Brady Whitmore Lake 12
Evan Vaughan Whitmore Lake 12
Travis Lucas Whitmore Lake 12
Cole Henning Whitmore Lake 12
Luke Alkire Oakland Christian 12
Jaemin Liebler Oakland Christian 12
Zachary Miller Oakland Christian 11
Daniel Moore Clarenceville 10
Justin Dorsey Clarenceville 11
Ibrahima Kebe Clarenceville 12
Ben Bavol Lutheran Westland 12
Grant Ingersol Lutheran Westland 12
Will Cudney Lutheran Northwest 12
Cam Rubio Lutheran Northwest 12
Grifin Adams Parkway Christian 12
Jake Robinet Parkway Christian 12
CJ Sexton Southfield Christian 12
Blake Parpart Southfield Christian 12

2019 M.I.A.C. Football Conference Final Standings

1st 6-0 Whitmore Lake
2nd 5-1 Oakland Christian
3rd 4-2 Clarenceville
4th 3-3 Lutheran Westland
5th 1-5 Lutheran Northwest
5th 1-5 Parkway Christian
5th 1-5 Southfield Christian

Picture Courtesy of the Oakland Press at https://www.theoaklandpress.com/sports/miprepzone/

read more

2019 M.I.A.C. All Conference Soccer Teams

2019 M.I.A.C. Boys Soccer Blue Division MVP: Evan Akkashian – Roeper

2019 M.I.A.C. Boys Soccer Blue Division Coach of the Year: Ed Sack – Roeper

2019 M.I.A.C. Boys Soccer Blue Division All Conference 1st Team

Name School Grade
Josh Vens Roeper 12
Jacob Gladney Roeper 12
Evan Akkashian Roeper 12
Aaron Kluesner Clarenceville 10
Brendan Mahoney Clarenceville 12
Chase Kluesner Clarenceville 12
Kaleb Chelli Inter-City Baptist 11
Ethan Lividini Inter-City Baptist 12
Nick Scott Plymouth Christian 11
Aiden Andres Plymouth Christian 12
Jacob Ponder Lutheran Northwest 12
Tom McCann Lutheran Northwest 12
Connor Butcher Oakland Christian 11

2019 M.I.A.C. Boys Soccer Blue Division All Conference 2nd Team

Name School Grade
David Cornier-Bridgeforth Roeper 11
Aiden Song Roeper 9
Aristide Gardette Roeper 9
Patrick Mahoney Clarenceville 10
Gavin Mitchell Clarenceville 12
Macaulley Golden Inter-City Baptist 11
Peyton Miller Inter-City Baptist 12
Andrew Conn Inter-City Baptist 12
Nathan Etnyre Plymouth Christian 11
Bobby Dotson Plymouth Christian 11
Joey Morrison Lutheran Northwest 12
Sam Griswold Lutheran Northwest 11
Joshua Reyes Oakland Christian 9
Toño Muñoz Oakland Christian 11

2019 M.I.A.C. Boys Soccer Red Division MVP: Frank Kim – Huron Valley Lutheran 

2019 M.I.A.C. Boys Soccer Red Division Coach of the Year: Zac Ott – Huron Valley Lutheran 

2019 M.I.A.C. Boys Soccer Red Division All Conference 1st Team

Name School Grade
Zac Ott Huron Valley Lutheran 12
Logan Kittle Huron Valley Lutheran 12
Dmitry Machovec Huron Valley Lutheran 12
Evan Shimkus Charyl Stockwell Prep 12
Shane Kelty Charyl Stockwell Prep 12
Nicklas Penabaker Charyl Stockwell Prep 11
Ryan Webb Lutheran Westland 12
Drew Boehm Lutheran Westland 11
Austin Little Southfield Christian 12
Andrew Sanders Southfield Christian 12
Dawson Climente Novi Christian 12
Logan Johnson Novi Christian 10
Evan Mick Parkway Christian

2019 M.I.A.C. Boys Soccer Red Division All Conference 2nd Team

Name School Grade
Logan Schliewe Huron Valley Lutheran 12
Jack Beeskow Huron Valley Lutheran 10
Atanas Popov Huron Valley Lutheran 9
Eric (Max) Cook Charyl Stockwell Prep 11
Daniel Kehn Charyl Stockwell Prep 11
Aaron Seta Lutheran Westland 11
Nathan Tuttle Lutheran Westland 12
Kevin Connors Lutheran Westland 11
Ethan Janke Southfield Christian 10
Joel John Southfield Christian 11
Jack Hensley Novi Christian 12
Hayden Broadright Novi Christian 12
Nate Turner Parkway Christian
Noah Turcas Parkway Christian

2019 Final M.I.A.C. Boys Soccer Blue Division Standings

Roeper 7-3-0
Clarenceville 6-1-3
Inter-City Baptist 6-4-0
Plymouth Christian 5-3-2
Lutheran Northwest 2-6-2
Oakland Christian 0-9-1

2019 Final M.I.A.C. Boys Soccer Red Division Standings

Huron Valley Lutheran 8-0-2
Charyl Stockwell Prep Academy 7-2- 1
Lutheran Westland 7-3
Southfield Christian 3-5- 2
Novi Christian 1-8- 1
Parkway Christian 1-9
read more

M.I.A.C. Cross Country Championship and All Conference Team

Friday, October 18, 2019 The M.I.A.C. Cross Country Championship occurred at Nankin Hills host by Lutheran Westland.  Plymouth Christian captured the girls championship followed by Lutheran Westland and Whitmore Lake.  Erika Van Loton earned conference MVP honors winning the individual title in 20:01.  Van Loton had won the previous 2 jamborees.  Emily Cameron from Plymouth Christian finished 2nd in 20:33 followed by her teammate Nicole Reinhart in 21:20.  In the boys championship Whitmore Lake won their 1st M.I.A.C. title as a new member to the conference this year.  Lutheran Northwest was 2nd while Lutheran Westland was 3rd.  William Hoover of Roeper won conference MVP honors while capturing the individual title in 17:19.  Eric Moore from Plymouth Christian was 2nd in 17:31 followed by Clay Rinna in 17:53.  For more results visit https://www.athletic.net/crosscountry/meet/157142/results.  Below are the 2019 M.I.A.C. All Conference teams.

2019 Girls M.I.A.C. 1st Team All Conference

Erika Van Loton-Huron Valley Lutheran
Emily Cameron-Plymouth Christian
Nicole Reinhart-Plymouth Christian
Michaela Kurth-Lutheran Westland
Paula Farmer-Lutheran Westland
Natalie Malczk-Huron Valley Lutheran
Brooke Craven-Whitmore Lake

2019 Girls M.I.A.C. 2nd Team All Conference

Lauren Price-Whitmore Lake
Alexis Donnan-Southfield Christian
Katie Rogers-Charyl Stockwell
Emma Burrell-Lutheran Northwest
Grace Ponto-Lutheran Westland
Sarah Reinhart-Plymouth Christian
Reagan Lentz-Plymouth Christian

2019 Boys M.I.A.C. 1st Team All Conference

William Hoover-Roeper
Eric Moore-Plymouth Christian
Clay Rinna-Whitmore Lake
Mathew Gunn-Lutheran Northwest
Tyler Kowalski-Southfield Christian
Timothy Dupree-Oakland Christian
Geoffrey Wallace-Novi Christian

2019 Boys M.I.A.C. 2nd Team All Conference

Maguire Smith-Roeper
Cole Rinna-Whitmore Lake
Braylan Majesky-Whitmore Lake
Max Drummelsmith-Lutheran NW
Bailey Adams-Whitmore Lake
Treavor Capoferi-Lutheran NW
Spencer Mistele-Plymouth Christian

read more

Cross Country Runs 2nd M.I.A.C. Jamboree

October 8, 2019 at Oakland Christian.  The M.I.A.C. held it’s 2nd Cross Country Jamboree of the year in preparation for the conference championship to be held on Friday, October 18 at Nankin Mills Park by Lutheran Westland at 4 PM.  For the boys Whitmore Lake once again was 1st followed by Lutheran NW.  Plymouth Christian moved up into 3rd at the 2nd jamboree.  Clay Rinna from Whitmore Lake finished 1st in 17:54 edging out William Hoover from Roeper and Eric Moore of Plymouth Christian.  Moore won the 1st jamboree and all 3 boys were top 3 at the 1st jamboree setting up for a great individual championship next week.

On the girls side Plymouth Christian once again took first followed by Lutheran Westland and Whitmore Lake.  Erika Van Loton from Huron Valley Lutheran once again finished 1st running away from the competition in 20:36.  Emily Cameron from Plymouth Christian was again 2nd while Brooke Craven from Whitmore Lake moved up to finish 3rd. Final results found at https://www.athletic.net/CrossCountry/meet/157141/results

Boys Jamboree Results:

1st Whitmore Lake – 37
2nd Lutheran NW – 65
3rd Plymouth Christian – 90
4th Lutheran Westland – 116
5th Oakland Christiain – 123
6th Charyl Stockwell – 129
7th Novi Christian – 149

Girls Jamboree Results:

1st Plymouth Christian – 35
2nd Lutheran Westland – 58
3rd Whitmore Lake – 63
4th Lutheran Northwest – 80
5th Charyl Stockwell – 109

Boys Top 15 Finishers

1. Clay Rinna (WL) 17:54
2. William Hoover (RO) 17:57
3. Eric Moore (PCA) 18:05
4. Timothy Dupree (OCS) 18:42
5. Braylan Majesky (WL) 18:45
6. Maguire Smith (RO) 18:58
7. Geoffrey Wallace (NCA) 19:01
8. Treavor Capoferi (LNW) 19:02
9. Mathew Gunn (LNW) 19:03
10. Max Drummelsmith (LNW) 19:04
11. Bailey Adams (WL) 19:09
12. Cole Rinna (WL) 19:13
13. Spencer Mistele (PCA) 19:16
14. Tyler Kowalski (SCS) 19:25
15. Tre Hill (CSPA) 19:37

Girls Top 15 Finishers

1. Erika Van Loton (HVL) 20:36
2. Emily Cameron (PCA) 21:25
3. Brooke Craven (WL) 21:38
4. Nicole Reinhart (PCA) 21:58
5. Katie Rogers (CSPA) 22:42
6. Lauren Price (WL) 22:48
7. Michaela Kurth (LW) 22:56
8. Paula Farmer (LW) 22:59
9. Alexis Donnan (SCS) 23:21
10. Sarah Reinhart (PCA) 23:50
11. Natalie Malczyk (HVL) 23:53
12. Emma Burrell (LNW) 24:05
13. Grace Ponto (LW) 24:10
14. Reagan Lentz (PCA) 24:12
15. Kelli Groen (PCA) 24:27

read more

Whitmore Lake and Plymouth Christian Take 1st Cross Country Jamboree

September 24, 2019, The first M.I.A.C. Jamboree of the year was held at Whitmore Lake High School with 132 runners representing the conference schools.  Erika Van Loton from Huron Valley Lutheran won the girls race in 20:37 while Plymouth Christian was the first place team.  For the boys Eric Moore from Plymouth Christian was the top runner finishing in 17:45 and Whitmore Lake won the boys race.  Below are the results for the first jamboree.  For complete results visit https://www.athletic.net/

Boys Team Results

  1. Whitmore Lake – 49
  2. Lutheran NW – 74
  3. Oakland Christian – 109
  4. Lutheran Westland – 116
  5. Plymouth Christian – 123
  6. Roeper – 148
  7. Charyl Stockwell – 152
  8. Novi Christian – 163

Girls Team Results

  1. Plymouth Christian – 38
  2. Lutheran Westland – 53
  3. Whitmore Lake – 67
  4. Lutheran NW – 77
  5. Charyl Stockwell – 115

 

Boys Top 15 Individual Results

  1. Eric Moore (Sr.) 17:45 – Plymouth Christian
  2. Clay Rinna (Sr.) 18:04 – Whitmore Lake
  3. William Hoover (Jr.) 18:14 – Roeper
  4. Timothy Dupree (Sr.) 18:26 – Oakland Christian
  5. Geoffrey Wallace (Sr.) 18:28 – Novi Christian
  6. Mathew Gunn (So.) 18:44 – Lutheran NW
  7. Luke Messing (Sr.) 18:51 – Oakland Christian
  8. Spencer Mistele (So.) 18:57 – Plymouth Christian
  9. Cole Rinna (So.) 19:04 – Whitmore Lake
  10. Bailey Adams (Sr.) 19:08 – Whitmore Lake
  11. Treavor Capoferi (So.) 19:12 – Lutheran NW
  12. Max Drummelsmith (Jr.) 19:13 – Lutheran NW
  13. Braylan Majesky (Fr.) 19:25 – Whitmore Lake
  14. Maguire Smith (Jr.) 19:26 – Roeper
  15. Tyler Kowalski (So.) 19:37 – Southfield Christian

Girls Top 15 Individual Results

  1. Erika Van Loton (Fr.) 20:37 – Huron Valley Lutheran
  2. Emily Cameron (Jr.) 21:49 – Plymouth Christian
  3. Nicole Reinhart (Jr.) 22:00 – Plymouth Christian
  4. Brooke Craven (Fr.) 22:08 – Whitmore Lake
  5. Michaela Kurth (Fr.) 22:32 – Lutheran Westland
  6. Paula Farmer (Jr.) 22:43 – Lutheran Westland
  7. Natalie Malczyk (Fr.) 22:48 – Huron Valley Lutheran
  8. Lauren Price (So.) 23:07 – Whitmore Lake
  9. Katie Rogers (Jr.) 23:11 – Charyl Stockwell
  10. Alexis Donnan (So.) 23:32 – Southfield Christian
  11. Maggie Lustig (Jr.) 23:38 – Whitmore Lake
  12. Emma Burrell (Fr.) 23:50 – Lutheran NW
  13. Sarah Reinhart (Jr.) 24:14 – Plymouth Christian
  14. Kelli Groen (So.) 24:16 – Plymouth Christian
  15. Olivia MacCavage (Jr.) 24:22 – Lutheran NW
read more

M.I.A.C. Media Day Recap

The schools from the M.I.A.C. kicked off the 2019 fall sports season on Monday with the 1st ever conference sponsored media day.  The event was hosted at Livonia Clarenceville and featured over 70 athletes and coaches who participated.  Thank you to the Clanrenceville Boosters for providing lunch for the venue.

read more

2019 M.I.A.C. Fall Division Alignments

The 2019 M.I.A.C. fall sport division alignments were set this past week at the December Athletic Director Meeting.  The divisions reflect the additions of Clarenceville and Whitmore Lake to the conference.  The major movement of teams is in volleyball where Oakland Christian has moved up to the “Blue” division and Parkway Christian has moved down to the “Red” division.

2019 M.I.A.C.  Blue Soccer Division

  • Clarenceville
  • Inter City Baptist
  • Lutheran Northwest
  • Oakland Christian
  • Plymouth Christian
  • Roeper

2019 M.I.A.C. Red Soccer Division

  • Charyl Stockwell
  • Huron Valley Lutheran
  • Lutheran Westland
  • Novi Christian 
  • Parkway Christian
  • Southfield Christian

2019 M.I.A.C. Blue Volleyball Division

  • Charyl Stockwell
  • Clarenceville
  • Lutheran Northwest
  • Lutheran Westland
  • Oakland Christian
  • Plymouth Christian
  • Southfield Christian

2019 M.I.A.C. Red Volleyball Division

  • Huron Valley Lutheran
  • Inter City Baptist
  • Macomb Christian
  • Novi Christian
  • Parkway Christian
  • Roeper
  • Whitmore Lake
read more

2018 M.I.A.C ALL CONFERENCE VOLLEYBALL TEAM

2018 M.I.A.C. Volleyball Blue Division MVP: Theresa Kehn-Charyl Stockwell

2018 M.I.A.C. Volleyball Blue Division Coach of the Year: Paula Gallentine

2018 M.I.A.C. Volleyball Blue Division All Conference 1st Team:

Theresa Kehn Charyl Stockwell 12
Paige Gallentine Charyl Stockwell 11
Lila Splavec Charyl Stockwell 11
Gabriella Kellogg Plymouth Christian 11
Madison Raymond Plymouth Christian 11
Emily Van Dyke Southfield Christian 11
Caitlin Warnshuis Southfield Christian 11
Paige Staton Lutheran Westland 10
Madee Tarrance Lutheran Northwest 9
Olivia Joye Parkway Christian 10

2018 M.I.A.C. Volleyball Blue Division All Conference 2nd Team:

Erica Vaske Charyl Stockwell 12
Jenna Vaske Charyl Stockwell 10
Elise Miera Plymouth Christian 12
Morgynn Vallieres Plymouth Christian 12
Rachel Stiteler Southfield Christian 11
Hayley Ellington Southfield Christian 11
Olivia Chote Lutheran Westland 12
Natalie Nelson Lutheran Northwest 11
Olivia Pannecouk Parkway Christian 11

2018 M.I.A.C. Volleyball Red Division MVP: Hailee Ide-Oakland Christian

2018 M.I.A.C. Volleyball Red Division Coach of the Year: Dan Wilson-Oakland Christian

2018 M.I.A.C. Volleyball Red Division All Conference 1st Team:

Hailee Ide Oakland Christian 10
Kaylee Page Oakland Christian 10
Miah Scarchilli Novi Christian 10
Allyson Broadright Novi Christian 12
Emiley Haines Huron Valley Lutheran 11
Abby Myers Inter City Baptist 12
Maria Leonor Calisto Roeper 11

2018 M.I.A.C. Volleyball Red Division All Conference 2nd Team:

Katie Hopkins Oakland Christian 10
Micah Tison Oakland Christian 9
Molly Jebson Novi Christian 11
Dana Lefevere Huron Valley Lutheran 11
Autumn Cramb Huron Valley Lutheran 11
MAdison Peterson Inter City Baptist 12
Jada Coburn Roeper 10

2018 M.I.A.C. Volleyball Blue Division Final Standings

1 Charyl Stockwell 10-0
T2 Plymouth Christian 7-3
T2 Southfield Christian 7-3
4 Lutheran Westland 3-7
5 Lutheran Northwest 2-8
6 Parkway Christian 1-9

2018 M.I.A.C. Volleyball Red Division Final Standings

1 Oakland Christian 8-0
2 Novi Christian 6-2
3 Huron Valley 4-4
4 Inter-City Baptist 2-6
5 Roeper 0-8

Picture Courtesy of Jason Schmitt and the Oakland Press

read more

2018 M.I.A.C. All Conference Football Team

2018 M.I.A.C. Football MVP: Julian Davis – Parkway Christian

2018 M.I.A.C. Football Coach of the Year: Joe Beck – Parkway Christian

2018 M.I.A.C. Football All Conference 1st Team

Julian Davis Parkway Christian 12
Maurice Hutchinson Parkway Christian 12
Robert Thompson Parkway Christian 12
Bryce Perko Parkway Christian 12
John Rantalla Lutheran Westland 12
Dillion O’Reily Lutheran Westland 12
Jake O’Reilly Lutheran Westland 12
Luke McConnell Oakland Christian 12
Angelo Scafone Oakland Christian 11
Theo Schleben Oakland Christian 11
Aaron Gunn Lutheran NW 11
Riley Lukas Lutheran NW 12
Ian Hanafee Southfield Christian 11
Robert Reynolds Southfield Christian 12
CJ Sexton Southfield Christian 11

2018 M.I.A.C. Football All Conference 2nd Team

Javen Cook Parkway Christian 11
Denarie Sharp Parkway Christian 12
Brandon Challangoe Parkway Christian 12
Ryan Faith Lutheran Westland 11
Paul Davenport Lutheran Westland 9
Ben Bavol Lutheran Westland 11
Mason Kolb Oakland Christian 10
Tom Ruzycki Oakland Christian 12
Will Cudney Lutheran NW 11
Chris Grace Southfield Christian 12
Matthew Guerra Southfield Christian 12

2018 M.I.A.C. Football Final League & Overall Standings

Parkway Christian 4-0 9-0
Lutheran Westland 3-1 5-4
Oakland Christian 1-3 3-5
Lutheran Northwest 1-3 3-6
Southfield Christian 1-3 3-6

Picture Courtesy of C & G Newspapers

read more